Historie Swarovski

Společnost Swarovski je dnes již bezmála legendou. Šperky Swarovski nosí celebrity i obyčejné ženy z celého světa a krystaly Swarovski dnes zdobí oblečení známých módních návrhářů. Designeři luxusních značek jako Dior, nebo Dolce&Gabbana používají Swarovski ELEMENTS na svých doplňcích. Krystaly Swarovski zdobí také značku automobilu Mercedes, BMW, nebo Volksvagen. Proč jsou ale Swarovski ELEMENTS tolik oblíbené? Je to díky jejich ojedinělému lesku a třpytu, který dodá šmrnc každému okamžiku.

Jak to všechno začalo? Málokdo dnes ví, že zakladatel proslulé značky Swarovski pochází z Česka. Daniel Swarovski se narodil roku 1862 v Jiřetíně pod Bukovou, což je nedaleko Jablonce nad Nisou. Již od mala měl estetické cítění a má šikovné české ručičky. Proto jej rodiče dali do učení k firmě Gebrüder Feix, kde se vyučil uměleckým pasířem. Broušení kamenů do bižuterie se zde provádělo ručně, což bylo velmi náročné. Firma  Gebrüder Feix poslala mladého Swarovskiho do Vídně, kde se měl naučit moderním technikám a postupům, což se také stalo. Daniel Swarovski se učil od několika významných mistrů a zúčastnil se ve Vídni také velké technické výstavy. Na základě všech nabytých zkušeností a znalostí Swarovski vyvíjí elektrický stroj poháněný vodou na broušení skleněných šatonů, tedy imitace drahokamů ze skla). V roce 1892 si Swarovski nechává svůj brusný stroj patentovat a začíná s výrobou v Jablonci nad Nisou. Zde však pro výrobu krystalů Swarovski není dostatečný zdroj vody a tak přemisťuje svoji výrobnu do města Wattens v Tyrolsku, nedaleko města Innsbruck.

O pouhé 3 roky později zakládá Swarovski spolu se svým švagrem Franzem Weisem a francouzským zákazníkem Armandem Kosmanem vlastní podnik na výrobu broušených skleněných šatonů a bižuterie značky Swarovski. Velmi brzy se bižuterie s krystaly Swarovski stává jedničkou na trhu a firma začíná vyvážet i do Velké Británíe, Německa a dokonce do Ameriky. Firma se nadále rozrůstá, kupuje vlastní továrnu a buduje sklárnu.

První světová válka měla nemalý dopad i na firmu Swarovski. Výroba šperků musela ustoupit výrobě optiky do brýlí a dalekohledů a výrobě reflektorů. V tomto období se Daniel Swarovski stahuje z vedení firmy. Po skončení války se Swarovski vrací k výrobě šperků a Swarovski krystalů.

V roce 1956 umírá Daniel Swarovski a do vedení firmy se dostává jeho syn. Firma Swarovski se dále rozrůstá postupně přidává do výrobního portfolia také křišťálové lustry, nebo proslulé Swarovski figurky z broušeného skla. První skleněnou figurkou je broušená myš, která se v roce 1976 stává symbolem Olympiády v Inssbrucku. O rok později Swarovski vydává módní kolekci šperků s motivem hvězdice. Poté již společnost Swarovski vydává 2 kolekce šperků ročně až do dnes.

V devadesátých letech se do vedení firmy Swarovski dostává umělecká ředitelka Rosemarie Le Gallais a spolupracuje s celosvětově proslulými designéry, jako je Ettore Sottass, nebo Ludwig Redl a další, čímž značku Swarovski ještě více proslaví.